Litvakų kultūrinis palikimas Šiaurės Lietuvoje

Kelionės trukmė: 1 d.

Kelionės kaina: 0 €

Lietuva visame pasaulyje garsėja litvakų kultūriniu palikimu bei iš Lietuvos kilusiais litvakais (rašytojais, Nobelio premijos laureatais, politikais ir t.t.). Tačiau mums patiems ši mūsų istorijos dalis dar mažai atrasta. Todėl kviečiame šios kelionės metu susipažinti su šiaurės Lietuvoje naujam gyvenimui prikeltu litvakų architektūriniu paveldu, su žydų bendruomenės istorija, judaizmo ritualais ir sinagogų interjero objektais bei paragauti litvakiškų patiekalų.

Ryte išvykstame link Joniškio*. Ekskursijos metu aplankysime du miesto pasididžiavimus - neseniai restauruotas Baltąją ir Raudonąją sinagogas.
Baltojoje (vasarinėje) sinagogoje veikia moderni ir interaktyvi ekspozicija, imituojanti istorinius XVII–XX a. miesto pastatus. Po ekspozicijos pristatymo galėsite ją patyrinėti bei atrasti Joniškio miesto ir krašto praeitį menančius eksponatus. Ant sinagogos sienos demonstruojama audiovizualinė projekcija, kurios turinys kūrybiškai perteikia miesto istorijos raidą.
Raudonojoje (žieminėje) sinagogoje išgirsite pasakojimą apie atkurtą ir restauruotą unikalų interjerą su svarbiausiu ritualiniu objektu – aron kodešu (hebr. šventoji skrynia), kuriame buvo saugomi Toros ritiniai. Šioje sinagogoje įrengta Joniškio žydų bendruomenės istorijai skirta ekspozicija, kurioje demonstruojami žydų papročius ir tradicijas liudijantys eksponatai, ritualiniai reikmenys, žydams priklausę daiktai ir rūbai.
Vėliau vyksime į Šiaulius, kur jūsų lauks litvakų kulinarinio paveldo degustacinė-edukacinė programa*. Jus pakviesime peržengti įdomų, viliojantį ir netgi kiek paslaptingą žydų virtuvės slenkstį. Tai viena įdomiausių ir, ko gero, labiausiai mitais ir legendomis apipintų temų. Judėjų maisto taisyklės – kašrutas – egzistuoja jau trys tūkstančiai metų. Taisyklių sąrašas – o jų apie 600 – yra įtrauktas į šventąją žydų knygą – Torą. Galėsite paragauti vištienos sultinio su kukuliu iš macų (Maca kneidl), saldaus jautienos troškinio su džiovintomis slyvomis (Floimen tsimmes), saldumynų iš morkų (Imberlach) ir kt.
Taip pat aplankysime Chaimo Frenkelio vilą* - unikalų, vieną iš nedaugelio Lietuvoje XX a. pr. moderno architektūros (secesijos, jugendo) statinių, kurio fasade susipina įvairių stilių elementai, autentiškas interjeras žavi išlikusia medžio apdaila, puošniais lipdiniais, įspūdingų freskų fragmentais. Ekskursijos metu susipažinsime su ryškiausių Šiaulių žydų bendruomenės atstovų – fabrikantų, pirklių ir labdarių Frenkelių šeimos istorija. XX a. 1 p. jie neabejotinai darė didelę įtaką miesto ekonominei ir kultūrinei raidai, plačiai pasaulyje garsindami Šiaulių vardą.
Keliaujame į Pakruojį. Apsilankysime seniausioje iki šių dienų išlikusioje medinėje sinagogoje Lietuvoje. Tai architektūros perlas su kruopščiai atkurta sienų bei lubų polichromine tapyba ir čia gyvenusių žydų atminimo sala. Ekskursijos metu susipažinsite su sinagogos ir Pakruojyje gyvenusių žydų istorija, unikaliu pastato interjeru. Vykstame į susitikimą su Pakruojo dvaro baronaite* ir tikromis dvaro istorijomis tiesiai iš pirmų lūpų. Jos lydimi aplankysite mistiškąją dvaro palėpę, kur būsite svetingai sutikti ir pavaišinti ypatingu Barono gėrimu. Pabandę įminti pastarojo slaptą receptūrą, žengsite toliau į slapčiausias ir įdomiausias dvaro rūmų vietas, kur išgirsite pikantiškas dvaro ir jų valdytojų istorijas. Šios ekskursijos metu nusikelsite 100 metų atgal ir pajusite tikrą XIX a. pab. dvaro atmosferą. Laisvas laikas Pakruojo dvare, kurio metu galėsite apžiūrėti dvaro parką, užsukti į restoraną ar Bravorą.

Išsamesnės informacijos prašome teirautis:

mob.tel: +370 652 53919 El.paštu: info@travelis.lt

Domina ši kelionė?

Drąsiai klauskite

Įsiminti kelionę!

Norite įsiminti kelionę vėlesnei peržiūrai? Įveskite savo el.pašto adresą ir išsiųsime Jums šį pasiūlymą!